ورود به Safe Mode ویندوز 10

ورود به Safe Mode ویندوز 10
0.0/5 امتیاز از 0 رای

خرید آنتی ویروس نود 32 از سایت نود ایرانی

سفارش طراحی سایت

حالت Safe mode در سیستم عامل ویندوز یک ابزار مهم می باشد. در سیستم هایی که به آنها بدافزارها نفوذ کرده اند یا باگ های زیادی را تولید کرده اند، این روش تنها راه حل مشکل می باشد. رفتن به حالت Safe mode باعث راه اندازی سیستم کامپیوتر با کمترین مجموعه از درایورها و سرویس ها می شود. هیچ نرم افزاری یا سرویسی اجرا نمی شود حتی آنهایی که در خود سیستم کامپیوتر وجود داشته اند، محدود و بسیار کم تر از قبل خواهند شد. بنابراین رفتن به حالت Safe mode یک راه حل بسیار کارآمد برای حذف بد افزارهایی می باشد که سیستم بدون آنها می تواند عملکرد بهتری را داشته باشد. همچنین حالت Safe mode محیطی را فراهم می کند که در آن می توان مشکلات سیستم خود را به طور جدی بررسی کرد تا حل شوند.

 

وقتی که ویندوز به طور معمول شروع می شود، برنامه های نصب شده را اجرا می نماید، تمام سرویس های پیکربندی شده راه اندازی می شود و در آخر درایورهای های سخت افزاری اجرا می شوند. اگر از حالت Safe mode استفاده شود، وضوح تصویر صفحه نمایش ویندوز کاهش می یابد و از بسیاری پشتیبانی های سخت افزاری کاسته شود. حتی گاهی اوقات می توان ویندوز را در همین حالت Safe mode اجرا کرد. اگر سیستمی دارای نرم افزارهای مخرب و یا درایورهای سخت افزاری ناپایدار می باشد که موجب ایجاد صفحات آبی می گردند، رفتن به حالت Safe mode کمک فراوانی می کند زیرا در این موارد که ویندوز به صورت عادی راه اندازی می شود، اجرا نمی شوند. بنابراین اگر زمانی مشکل حادی برای سیستم پیش آمد که نتوان آن را حل نمود یا اگر سیستم ناپایدار می باشد و باعث بروز مشکل صفحه آبی می شود، تنها راه حل، رفتن به حالت Safe mode می باشد.

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز

حالت Safe mode

 

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز 7

جهت رفتن به حالت Safe mode در ویندوز 7، ابتدا باید سیستم خود را restart کرد و وقتی که صفحه نمایشگر نشان داده شد باید کلید F8 از صفحه کلید را چندین بار فشار داد. پس از آن 3 حالت از ورود به سیستم عامل ویندوز نمایش داده می شود که عبارتند از:

 

Safe Mode

Safe Mode with Networking

Safe mode with command prompt

 

در این مرحله بایستی روی گزینه اول کلیک کرد و دکمه Enter از صفحه کلید را فشرد. حال وارد صفحه ویندوز شده و کافیست در این قسمت نرم افزارهای مخرب را که باعث اختلال در ویندوز شده، پاک کرد.

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز

حالت Safe mode

 

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز 8

در ویندوز 8 هم می توان از حالت Safe mode استفاده کرد اما این حالت در گزینه های بازیابی این سیستم عامل وجود دارد. با استفاده از کلید F8 از صفحه کلید می توان به حالت بازیابی اتوماتیک رفت اما برای دسترسی به حالت دستی بازیابی می توان از فشردن کلیدهای Shift+F8 را از صفحه کلید به صورت همزمان استفاده کرد. اما یک راه آسان برای رفتن به Safe mode وجود دارد و آن هم نگه داشتن کلید Shift و کلیک بر روی گزینه Restart در صفحه ورود می باشد. رفتن به حالت Safe mode در ویندوز 8 در تنظیمات بازیابی (recovery options) به یکی از دو روش زیر امکان پذیر است که عبارتند از:

روش اول: اگر فرد قادر به دیدن صفحه ورود ویندوز باشد، با نگه داشتن کلید Shift و همزمان کلیک بر روی Restart می تواند صفحه گزینه های عیب یابی را مشاهده کند و در این صورت فرد می تواند به حالت Safe mode برود. اما در گاهی اوقات ممکن است فرد به جای رفتن به حالت Safe mode وارد صفحه ای به نام recovery شده که دارای دو گزینه See advanced repair options و Restart my PC است. فرد برای رفتن به حالت Safe mode باید گزینه See advanced repair options را انتخاب کند. در مرحله بعد گزینه Troubleshoot را کلیک کند.در صفحه بعدی رو گزینه Advanced Options کلیک کرده و آن را انتخاب کند. در صفحه بعد روی گزینه Windows Startup Settings کلیک کند و در انتها سیستم خود را Restart کند. وقتی که کامپیوتر Restart می شود با صفحه ای با عنوان Options Advanced Boot مواجه خواهد شد که حالت Safe mode در این صفحه است.

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز

حالت Safe mode

 

روش دوم: این روش زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که ویندوز از طریق حالت عادی بالا بیاید. برای این کار باید دکمه ویندوز از صفحه کلید را نگه داشته و حرف R را زد. سپس در کادر باز شده پنجره Run عبارت msconfig را تایپ کرده و سپس دکمه ok را زد. در پنجره باز شده باید گزینه boot را انتخاب کرد و سپس در این پنجره باید گزینه Safe mode را تیک زد و با زدن این گزینه چهار زیر گزینه دیگر فعال می شود:

Minimal : رفتن به حالت Safe mode به صورت عادی

Alternate Shell : رفتن به حالت Safe mode با پنجره cmd

Active Directory repair : این گزینه مربوط به بازیابی سیستم هایی می باشد که دارای Domain Controller هستند.

Network : رفتن به حالت Safe mode به همراه شبکه و اتصال اینترنت

سپس یکی از گزینه های فوق را انتخاب کرده و دکمه Ok را می زند و در پنجره باز شده گزینه Restart را انتخاب می کند. سیستم در حالت Safe mode به صورت اتوماتیک boot خواهد شد. برای غیر فعال کردن این گزینه نیاز است که دوباره با زدن کلید windows با R وارد MSCONFIG شده و از سربرگ Boot تیک مربوط به گزینه Safe mode را برداشته و سپس سیستم را Reset کرد.

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز

حالت Safe mode

 

رفتن به حالت Safe mode و خروج از آن در ویندوز 10

بوت شدن کامپیوتر در حالت Safe mode اغلب شامل فشار دادن دکمه F8 قبل از اجرا شدن کامپیوتر و پس از فشرده شدن دکمه پاور می باشد. قابل توجه است که پس از ویندوز 8 چون بوت شدن ویندوز سریع تر شده باید این کار را زود انجام داد تا ویندوز اجرا شود ولی با این حال با زدن این دکمه اتفاقی رخ نمی دهد و نمی توان وارد Safe mode شد.

 

روش های مختلفی برای رفتن به حالت Safe mode در ویندوز 10 وجود دارد که عبارتند از:

یکی از روش های رفتن به حالت Safe mode، استفاده از دکمه Shift هنگام Restart کردن می باشدکه برای این کار باید منوی پاور را باز کرد. با باز کردن منوی پاور و نگه داشتن دکمه Shift گزینه Restart را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که همین کار را می توان در صفحه قفل ویندوز انجام داد. سپس ویندوز 10، Restart شده و از کاربر می خواهد که یک گزینه را انتخاب کنید که در این جا باید گزینه Troubleshoot انتخاب شود. حال در صفحه باز شده گزینه Advanced Options را انتخاب می کنیم. در صفحه Advanced Options، گزینه Startup Settings را انتخاب می کنیم. اکنون می توان دستگاه خود را برای تغییر گزینه های Boot شامل رفتن به حالت Safe mode در ویندوز 10 را دوباره راه اندازی کرد که در این صفحه باید دکمه Restart را زد.

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز

حالت Safe mode

 

یکی از روش های رفتن به حالت Safe mode در این ویندوز، استفاده از گزینه بازیابی یا همان Recovery است که ابتدا باید تنظیمات را باز کرد و به قسمت Update & Security رفت،در سمت پنجره Settings، Recovery را بزنید. حال در سمت راست و در بخش Advanced Startup باید روی گزینه Restart Now کلیک کنید. اکنون مانند تنظیمات مشابه روش قبلی اقدام به رفتن به حالت Safe mode کنید.

یکی از روش های رفتن به حالت Safe mode، استفاده از دیسک ویندوز و Command Prompt می باشد که میتوان از آن برای فعال سازی boot خراب شده استفاده کرد. پس از قرار دادن CD و boot شدن آن منتظر می ماند تا محتوای نصب بارگذاری شود و بعد زبان و طرح صفحه کلید را تعیین کرده و روی دکمه Next کلیک کنید. بعد در صفحه باز شده Windows Setup، باید Repair Your Computer را انتخاب نمود و حال از بین گزینه ها باید گزینه Troubleshoot را انتخاب کرده و در صفحه Advanced Options روی Command Prompt کلیک کنید. پس از اجرا شدن Command Prompt، داخل آن bcdedit /set {default} Safe Boot Minimal را تایپ کرده و دکمه اینتر را بزنید. پس از چند لحظه پیغام اتمام عملیات با موفقیت (The operation completed successfully) را مشاهده می کنید. سپس پنجره را بسته و به مراحل بعد بروید. پس از Restart کردن ویندوز به صورت اتوماتیک رفتن به حالت Safe mode انجام می شود و از این پس فعال می گردد.

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز

حالت Safe mode

 

حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چگونه از Safe mode در ویندوز 10 خارج شویم؟ برای خارج شدن از حالت Safe mode در ویندوز 10 بایستی مراحل زیر را طی کرد که به شرح زیر است:

• کلیدهای windows و R از صفحه کلید را به صورت همزمان فشار دهید تا پنجره Run باز شود.

• در پنجره باز شده Run، عبارت msconfig را تایپ کنید و کلید Enter را از صفحه کلید فشار دهید.

• در پنجره باز شده System Configuration روی تب Boot کلیک نمایید و تیک گزینه Safe Boot را برداشته و سپس روی Apply و بعد ok را کلیک کنید.

• در پنجره ظاهر شده روی گزینه Restart کلیک کنید.

بنابراین برای حل مشکل حالت Safe mode در ویندوز 10 و خارج شدن ویندوز 10 از حالت Safe mode باید مراحل فوق را طی کرد.

 

رفتن به حالت Safe mode در لپ تاپ های مختلف

در این قسمت قصد داریم رفتن به حالت Safe mode در لپ تاپ های مختلف را بررسی کنیم:

در زمان رفتن به حالت Safe mode در لپ تاپ سونی فقط درایورها و دستگاه های ضروری برای عملیات اجرا می شود و برنامه هایی که به طور خودکار هنگام راه اندازی سونی خود شروع به کار می کنند، لود نمی شوند.همان طور که قبلا اشاره شد حالت Safe mode به گونه ای طراحی شده است که به کاربران امکان عیب یابی سیستم را می دهد که در حالت Safe mode می توان ویروسی را که حذف طبیعی آن دشوار و غیر ممکن می باشد، پیدا کرده و از بین برد.

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز

حالت Safe mode

 

برای رفتن به حالت Safe mode در لپ تاپ sony باید مراحل زیر را طی کرد:

• باید رایانه را روشن کرد و اگر از قبل روشن است باید آن را restart کرد.

• با راه اندازی مجدد رایانه کلید F8 را بارها و بارها فشار دهید و در نهایت منوی Advanced Windows را مشاهده خواهید کرد.

• برای رفتن به حالت Safe mode باید از کلید فلش پایین استفاده کرد.

• دکمه Enter را فشار دهید تا راه اندازی مجدد ویندوز در حالت Safe mode شروع شود. در حالی که در حالت Safe mode هستید ، کلمات "حالت Safe mode" در هر گوشه از صفحه نمایش داده می شود.

برای رفتن به حالت Safe mode در لپ تاپ ایسوس بایستی دکمه F8 را از صفحه کلید را فشرد.

رفتن به حالت Safe mode در لپ تاپ توشیبا کافیست که مراحل زیر را طی نمایید:

شما می توانید برای رفتن به حالت Safe mode در این نوع لپ تاپ از صفحه Choose an option استفاده کنید.

اگر شما می توانید وارد ویندوز شوید ، منوی Start را باز کنید ، نماد پاور را فشار دهید، SHIFT را نگه دارید و هنگام نگه داشتن این دکمه، Restart را انتخاب کنید. این کار شما را به صفحه Choose an option سوق می دهد. اگر قادر به بوت شدن نیستید و لپ تاپ شما به طور مکرر بوت نمی شود ، باید به طور خودکار شما را به صفحه "Choose an option" ببرد. پس از آن صفحه، گزینه های Troubleshoot ،Advanced options ،Startup Settings و Restart را به ترتیب انتخاب کنید. پس از Restart کردن رایانه خود حالت Safe mode را انتخاب کنید.

رفتن به حالت Safe mode در ویندوز

حالت Safe mode

برای رفتن به حالت Safe mode در لپ تاپ لنوو کافیست که مراحل زیر را طی کنید:

• بر روی Start، در کادر شروع جستجو عبارت msconfig.exe را تایپ کرده و سپس Enter را از صفحه کلید فشار دهید تا ابزار System Configuration باز شود.

• در برگه Boot، تیک گزینه safe boot را از گزینه های boot بزنید.

• با کلیک روی گزینه apply و ok ، تغییرات را ذخیره کنید.

• رایانه خود را مجدد راه اندازی(Restart) کنید و وضعیت را مورد بررسی قرار دهید.

 

در انتها شما را به دیدن ویدیوی آموزشی در مورد حالت Safe mode دعوت می کنم

 

در صورتی که این آموزش مشکل شما را برطرف کرده با مبالغ ناچیز از ما حمایت کنید تا با آموزش های پیشرفته تری در خدمت شما باشیم

حمایت مالی 5000 تومانی

حمایت مالی 10000 تومانی

پرداخت با مبلغ دلخواه

 

نظراتتان باعث دلگرمی ما می شود

با ما همراه باشید

  • email
  • linkedin
  • instagram
  • telegram
عضویت در خبرنامه تعمیرپی سی