IP Apipa چیست؟ | برطرف کردن مشکل آی پی اپیپا + ویدیو انیمیشنی

IP Apipa چیست؟ | برطرف کردن مشکل آی پی اپیپا + ویدیو انیمیشنی
4.3/5 امتیاز از 3 رای

خرید آنتی ویروس نود 32 از سایت نود ایرانی

سفارش طراحی سایت

آی پی اپیپا چیست؟ تعریف Apipa

در این پست میخواهم درباره آی پی اپیپا (ip apipa) صحبت کنم. اپیپا مخفف آدرس دهی خودکار آی پیِ Private است. برای اینکه کامپیوتر بتواند به شبکه متصل شود، باید آدرس آی پی داشته باشد. اگر کامپیوتر طوری تنظیم شده باشد تا آدرس آی پی را به صورت خودکار بدست آورد، آدرس آی پی اش را از سرور DHCP میگیرد.

ip apipa چیست؟

چه زمانی کامپیوتر یا هر قطعه ای در شبکه ip Apipa میگیرد؟

حال اگر کامپیوتر به سرور DHCP دسترسی نداشته باشد، چه می شود؟ مثلاً اگر سرور DHCP از کار افتاده یا ارتباط با آن قطع شده باشد. اگر چنین حالتی رخ دهد، در کامپیوترهایی که سیستم عاملشان ویندوز است، خودِ کامپیوتر آدرسِ آی پی را اختصاص می دهد.

اینگونه آدرس های آی پی (ip apipa) در بازه ای قرار میگیرند که با 169.254.0.1 شروع میشود. آخرین آی پی این رنج 169.254.255.254 می باشد. این شیوه آدرس دهی را آدرس دهی خودکار آی پی خصوصی (Automatic Private IP Addressing) می نامیم. علاوه بر این، کامپیوترها در این حالت یک ماسک زیرشبکه (SubnetMask) 16 بیتی را نیز به خودشان اختصاص میدهند.

apipa مخفف چیست؟

با آی پی آدرس اپیپا چگونه میتوان در شبکه ارتباط برقرار کرد؟

خب، چرا کامپیوترها این کار را می کنند؟ چون با این کار اگر هم نتوانند آدرس آی پی را از سرور DHCP بگیرند، همچنان قادر خواهند بود با کامپیوترهای دیگری ارتباط برقرار کنند که در شبکه محلی یکسانی هستند. و آنها نیز آدرس های آی پی را خودشان اختصاص داده اند. اما، این کامپیوترها با این نوع آدرس آی پی نمی توانند به اینترنت یا به شبکه دسترسی پیدا کنند.

بنابراین، اگر پشت کامپیوتری هستید که گمان میکنید مشکل شبکه دارد و ip apipa دارد، نمی تواند به اینترنت متصل شود. خط فرمان یا command prompt را باز کرده و دستور ipconfig را تایپ کنید؛ سپس، وضعیت را بررسی کنید.

در اینجا، همانطور که در خط auto configuration IPv4 address می بینید، این کامپیوتر خودش را با آدرس خودکار آی پیِ شخصی پیکربندی کرده. چرا که آدرس آی پی آن 169.254.47.4 است. خب، حالا گام به گام به بررسی مسئله می پردازیم.

با دستور ipconfig آدرس اپیپا را پیدا کنید

بررسی آدرس IP APIPA در شبکه کامپیوتری

فرض کنید در این دفتر سه کامپیوتر داریم. همگی آنها به سوئیچی که به سرور DHCP متصل است وصل شده اند. تصور کنید که امکان دسترسی به سرور DHCP وجود ندارد. چون یک کابل خراب یا قطع شده، یا مثلاً سرور آتش گرفته است. وقتی این کامپیوترها را روشن می کنیم، آنها برای گرفتن آدرس آی پی به سرور DHCP مراجعه می کنند. اما، چون امکان دسترسی به سرور را ندارند، از بازه تعریف شده برای آدرس آی پی، یک آدرس آی پی (ip apipa) را به خودشان اختصاص می دهند. اما، آدرس آی پی برای هر کامپیوتر باید منحصر به فرد باشد.

رنج آی پی اپیپا چگونه است؟

برای جلوگیری از Duplicate آی پی آدرس چه راهکاری وجود دارد؟

برای اینکه کامپیوترها آدرس آی پی یکسانی را انتخاب نکنند، هر کامپیوتر یک پیام ARP را در شبکه منتشر می کند. تا کامپیوتر دیگری آدرس آی پی مشابهی را انتخاب نکند. وقتی که همه کامپیوترها آدرس آی پی را بدست آوردند، میتوانند در زیرشبکه یکسانی با هم ارتباط برقرار کنند. کامپیوترها هر چند دقیقه یکبار بررسی میکنند که دسترسی به سرور DHCP میسر شده است یا نه. اگر سروری پیدا شود، کامپیوتر آدرس آی پی را از سرور میگیرد و آن را جایگزین آدرس آی پی انتخابیش می کند.

کامپیوترها برای جلوگیری از duplicate ip apipa چیکار میکنند؟

اصل مشکل کجاست که آی پی اپیپا میگیریم؟ چگونه برطرف کنیم؟

بزرگترین مشکل گرفتن ip apipa این هست که کامپیوترتان با سرور DHCP ارتباط برقرار نمیکند. سرور DHCP میتوانید مودم، روتر یا سرور فیزیکی باشد. این بستگی به حضور شما در مکانی هست که مشکل برایتان پیش آمده. اگر در خانه حضور دارید سرور DHCP، مودم هست. اگر در شرکت حضور دارید، سرور DHCP میتواند مودم، روتر یا سرور ویندوزی باشد. اگر همه کامپیوترها و دستگاههای موجود در شبکه آی پی میگیرند و فقط یک کامپیوتر آی نمیگیرد، مطلقاً مشکل از سمت همان یک کامپیوتر هست.

روش اول: ارتباط لایه یک را بررسی کنید. (ببینید کابل یا وایرلس شما مشکلی نداشته باشد)

روش دوم: کارت شبکه را بررسی کنید و در صورت لزوم یکبار درایور کارت شبکه را حذف کرده و مجدداً نصب کنید.

روش سوم: یکبار از دستور ipconfig /release و بلافاصله دستور ipconfig /renew استفاده کنید.

روش چهارم: آی پی را در کارت شبکه بصورت دستی تنظیم کنید.

روش پنجم: سرور DHCP را خاموش و روشن کنید.

روش ششم: یک کارت شبکه جدید خریداری کرده به سیستم اضافه کنیم. (منطقی نیست اما گاهی تنها راه چاره است. بدلیل اینکه وقت زیادی ندارید و بعنوان تکنسین شبکه از شما میخواهند که مشکل سریعتر برطرف شود و یا نمیتوانید سیستم عامل را تعویض کنید و باید همه چیز بزودی از سر گرفته شود.)

ویدیوی انیمیشنی IP APIPA چیست؟


نظرات شما (4)

 • Yaser

  23 بهمن 1400 در 01:03 #

  واقعاً سایتتون عالیه از همه نظر دمتون گرم

  • علی پورقلی - مالک سایت

   23 بهمن 1400 در 20:10 #

   زنده باشید
   خوشحالم که راضی بودید

 • Sepehr

  30 مرداد 1401 در 09:04 #

  البته که به عنوان یک متخصص آی تی تعویض کارت شبکه چیزی نیست که کارفرما یا سازمان از شما انتظار داره، با کامندهای زیر میتونین مشکل رو برطرف کنین:
  Netsh winsock reset
  Netsh int ip reset
  بعد از هرکامند سیستم رو حتما ریستارت کنین
  برای اجرای کامند هم elevated user باشین
  بعد از این دو تا، درایور کارت شبکه رو از سایت مربوط دانلود کنین و آپدیت کنین
  و درآخر سرویس DHCP client رو ریستارت بفرمایین
  بعداز ۱۰ دقیقه سیستم رو ریستارت کنین مشکل برطرف میشه

  • علی پورقلی - مالک سایت

   13 شهریور 1401 در 19:40 #

   سلام مهندس جان
   ممنون از توضیحات جامع و کاملتون
   بسیار خرسندیم که کامنت تخصصی شما را می خوانیم.
   در قسمت عوض کردن کارت شبکه بیشتر مدنظر این بود که از سلامت کارت شبکه مطمئن بشیم. وگرنه عوض کردن کارت شبکه راهکار نیست.
   سپاسگزارم از توضیحاتتون

نظراتتان باعث دلگرمی ما می شود

با ما همراه باشید

 • email
 • linkedin
 • instagram
 • telegram
عضویت در خبرنامه تعمیرپی سی