آدرس آی پی سایت چیست؟ | ip سایت را چگونه بدست بیاوریم؟ | آی پی ورژن 4

آدرس آی پی سایت چیست؟ | ip سایت را چگونه بدست بیاوریم؟ | آی پی ورژن 4
5.0/5 امتیاز از 2 رای

آشنایی با آدرس IP و آدرس آی پی سایت

کل اینترنت به نحوه عملکرد اینترنت به IP وابسته است. برای اینکه در جهان گسترده اینترنت دستگاه های مختلف مانند کامپیوتر ها، روتر ها و یا حتی وب سایت ها از یکدیگر متمایز باشند، به هر کدام یک آدرس IP اختصاص داده می شود. در ادامه درباره آدرس آی پی سایت، اطلاعات بیشتری ارائه خواهم داد. شما با نحوه استخراج و همچنین انواع آن اطلاعات بیشتری کسب خواهید کرد. برای پاسخ دادن به هر آنچه به IP وابسته است، 5 دقیقه بعدی را با ما همراه باشید. در این مقاله آدرس آی پی ورژن 4 را مورد بررسی قرار می دهیم.

آشنایی با آدرس IP و آدرس آی پی سایت

IP چیست و چه کاربردی دارد؟

IP مخفف Internet Protocol و به معنی پروتکل اینترنت است. آدرس یکتایی که به هر دستگاه (Device) متصل به اینترنت داده می‌شود و باعث متمایز شدن آن در جهان گسترده اینترنت می‌شود.

به زبان ساده تر، IP شناسه ای منحصر به فرد است که باعث می‌شود داده ها، بین دستگاه های مختلف شبکه ارسال و دریافت شوند.

ساختار آن نیز به این صورت است:

مجموعه ای از چهار عدد که با نقطه از یکدیگر جدا می‌شوند؛ هر کدام از این چهار عدد، می‌توانند مقداری بین صفر تا 255 داشته باشند، یعنی آدرس های IP و محدوده آنها می‌تواند بین 0.0.0.0 تا 255.255.255.255 باشد. برای مثال 192.158.1.3 یک آدرس IP است. به هر بخش از این چهار عدد Octet گفته می شود.

آشنایی با ساختار آدرس IP

نکته دیگر اینکه، این آدرس ها اصلا تصادفی نیستند و توسط سازمان مرجع واگذاری اعداد در اینترنت یا Internet Assigned Numbers Authority که تحت عنوان IANA (یانا) شناخته می‌شود، تولید می‌شوند.

دلیل اهمیت بالای IP این است که علاوه بر ایجاد زمینه ای برای ارسال و دریافت اطلاعات بین سیستم های مختلف، باعث می‌شود که اطلاعات در یک شکل و قرارداد کلی ارسال و دریافت شوند. در ضمن IP برای ردیابی مکان فیزیکی کاربر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکنون با ارائه این پیش زمینه، در عنوان بعدی به تعریف آی پی سایت خواهیم پرداخت.

آی پی سایت چیست و چگونه آن را استخراج کنیم؟

در اینترنت وقتی قصد داریم که به یک وب سایت دسترسی داشته باشیم، نام آن را وارد می‌کنیم. برای مثال وقتی می‌خواهیم درباره اخبار روز تکنولوژی اطلاعاتی به دست بیاوریم، ابتدا Google.com را در مرورگر خود تایپ میکنیم و وارد سایت آن می‌شویم و سپس بارت گفته شده را جستجو می‌کنیم.

آدرس آی پی سایت چیست؟

به عکس زیر دقت کنید، domain name یا نام دامنه به هیچ وجه با تعریفی که از IP بیان کردیم مطابقت ندارد و ساختار آن متفاوت است. دلیل آن هم آسان است، نام دامنه، آدرس IP سایت نیست. به عنوان مثال آدرس IP گوگل 216.58.217.206 است اما چون به خاطر سپردن نام، آسان تر از آدرس IP است، برای نمایش سایت ها از آدرس IP استفاده نمی‌شود.

ساختار نام دامنه

برای دسترسی به یک سایت نیز از DNS استفاده می‌شود. سامانه نام دامنه یا Domain Name System، نام وب سایت را می‌گیرد و آدرس IP سایت را برمی‌گرداند.

قبل از آنکه به توضیح شیوه های استخراج آدرس آی پی سایت بپردازیم، باید به این نکته اشاره کرد که دانستن آدرس IP برای عیب یابی و همچنین رفع مشکلات مربوط به وب سایت مهم است و ممکن است بعضی از خطاها با IP ارتباط داشته باشند.

برای استخراج آی پی سایت، می‌توانید از وب سایت های مختلفی که در اینترنت وجود دارند استفاده کنید. برای مثال به https://www.ipvoid.com ، https://who.is ، https://intodns.com مراجعه کنید و در باکس مشخص شده نام وب سایت خود را وارد کنید. نتیجه کار در زیر آمده است.

شیوه استخراج  آدرس آی پی سایت

روش دیگر نیز استفاده از دستور ping+ Domain Name در cmd است. کافی است که بعد از دستور ping دامنه وب سایت خود را بنویسید و Enter بزنید.

استخراج آی پی سایت از طریق cmd

آدرس آی پی و انواع آن (IP Public و IP Private)

آدرس IP شامل دو نوع است؛ Private یا خصوصی و Public یا عمومی

آدرس IP خصوصی یا IP Private

کامپیوتر، تلفن هوشمند و یا حتی چاپگرها، تلویزیون و اسباب بازی های هوشمند کودکان، هنگامی که به اینترنت متصل می‌شوند یک آدرس IP خصوصی دارند. این آدرس ها همان آدرس هایی هستند که توسط روتر به دستگاهها اختصاص داده می شوند. تا هر دستگاه شناسه منحصر به فرد خود در شبکه داخلی را داشته باشد. بسته های شامل آدرس ip private توسط روتر به آدرس عمومی تبدیل می شوند تا در اینترنت قابل شناسایی باشند. آدرس های private در اینترنت قابل ردیابی نیستند.

آدرس IP عمومی یا IP Public

آدرس IP عمومی آدرسی است که به عنوان شناسه کل شبکه(network) شما شناخته می‌شود. در واقع با اینکه هر کدام از دستگاه ها دارای آدرس خصوصی هستند اما آدرس شبکه ای که به آن متصل هستید، به عنوان شناسه برای ارتباط در مراحل بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آدرس های IP عمومی توسط Internet Service Provider یا ISP یا همان ارائه دهنده خدمات اینترنت شما به روتر اختصاص داده می‌شوند.

انواع آدرس IP

پس به صورت خلاصه آدرس های خصوصی، داخل شبکه استفاده می‌شوند. در حالی که آدرس های عمومی خارج از شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه شناسایی آی پی پابلیک از طریق گوگل

برای یافتن آدرس IP Public خود نیاز نیست کار زیادی انجام دهید. صفحه گوگل را باز کنید و عبارت my ip را بنویسید. IP شما مانند عکس زیر نمایش داده می‌شود.

نحوه شناسایی آی پی پابلیک در اینترنت

نحوه شناسایی آی پی پرایوت در شبکه

روش دیگر این است که cmd را باز کنید. ipconfig را تایپ کنید. آدرس شما همانند بخش مشخص شده در عکس زیر است.

پیدا کردن آی پی آدرس پرایوت در شبکه

در ضمن به عنوان نکته آخر باید اشاره کرد که آی پی سایت ها به دو نوع Dedicated IP addresses یا آدرس های اختصاصی و Shared IP addresses و یا آدرس های اشتراکی تقسیم بندی می‌شود.

کلاس آی پی آدرس ها

رنج آی پی آدرس ها

آی پی آدرس ورژن 4 به دو قسمت تقسیم می شود. Net ID (Network ID) قسمت ثابت آی پی آدرس می باشد. Host ID قسمت متغیر آی پی آدرس است.

کلاس A

اگر عدد انتخابی شما بین 1 تا 126 باشد، آن آی پی در کلاس A قرار می گیرد. سابنت مسک (Subnet Mask) در این کلاس 8 می باشد (255.0.0.0). Octet اول ثابت بوده و اُکتت های بعدی قابل تغییر می باشند. در این کلاس آی پی، می توانید 16,777,214 کامپیوتر را آدرس دهی کنید. IP آدرس های کلاس A زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که در شبکه تعداد زیادی کامپیوتر باشد. مانند بانک ها و ادارات با تعداد شعب بالا.

مثال:

10.1.1.1/8

(سابنت مسک را با علامت اسلش در ادامه آی پی نشان می دهیم)

مثال بالا نشان دهنده ثابت بودن عدد 10 و متغییر بودن باقی اُکتت ها می باشد.

کلاس B

اگر عدد انتخابی شما بین 128 تا 191 باشد، آن آی پی در کلاس B قرار می گیرد. سابنت مسک (Subnet Mask) در این کلاس 16 می باشد (255.255.0.0). Octet اول و دوم ثابت بوده (Net ID) و اُکتت های بعدی قابل تغییر می باشند (Host ID). در این کلاس آی پی، می توانید 65,534 کامپیوتر را آدرس دهی کنید.

مثال:

128.12.10.10/16

مثال بالا نشان دهنده ثابت بودن اعداد 128 و 12 و متغییر بودن باقی اُکتت ها می باشد.

کلاس C

اگر عدد انتخابی شما بین 192 تا 223 باشد، آن آی پی در کلاس C قرار می گیرد. سابنت مسک (Subnet Mask) در این کلاس 24 می باشد (255.255.255.0). Octet اول، دوم و سوم ثابت بوده (Net ID) و اُکتت آخر قابل تغییر می باشند (Host ID). در این کلاس آی پی، می توانید 254 کامپیوتر را آدرس دهی کنید.

مثال:

192.168.10.1/24

مثال بالا نشان دهنده ثابت بودن اعداد 192، 168 و 10 و متغییر بودن اُکتت آخر می باشد.

اطلاعات طلایی

آی پی Loopback

آی پی 127.0.0.1 جهت لوپ بک استفاده می شود. اگر در جایی از شبکه این آدرس را دیدید، یعنی منظور مدیر شبکه، خودِ همان کامپیوتر بوده است.

آی پی Apipa

آی پی هایی که با عدد 169 شروع می شوند، Apipa نام دارند.

مثل این آی پی:

169.254.20.38


logo-samandehi

با ما همراه باشید

  • email
  • linkedin
  • instagram
  • telegram
عضویت در خبرنامه تعمیرپی سی