روتر چیست؟ | مودم روتر | تفاوت مودم و روتر | ویدیو انیمیشن

روتر چیست؟ | مودم روتر | تفاوت مودم و روتر | ویدیو انیمیشن
5.0/5 امتیاز از 2 رای

مودم و روتر

مودم و روتر دو دستگاه مهم در شبکه هستند که وظیفه برقراری ارتباط با اینترنت و مسیریابی بسته‌ها در شبکه را به عهده دارند. تقریبا کمتر کسی است که مودم را ندیده یا با آن کار نکرده باشد و تقریبا در همه خانه‌ها یافت می‌شود. مودم‌ها به صورت ثابت و قابل حمل موجود هستند اما روترها تجهیزات ثابت شبکه هستند. مودم روتر نیز یکی از تجهیزات شبکه است که به تنهایی کار مودم و روتر را در شبکه انجام می‌دهد. با ما همراه باشید تا با تعریف مودم و روتر چیست آشنا شوید و کاربردهای آن را در شبکه بشناسید.

مودم و روتر چیست؟ | فرق بین مودم و روتر

مودم چیست؟

مودم دستگاهی که اطلاعات آنالوگ را به دیجیتال و بالعکس تبدیل می‌کند. از مودم برای اتصال به شبکه اینترنت استفاده می‌شود. مودم هم در نقش مدولاتور(Modulator) و هم دمدولاتور(Demodulator) عمل می‌کند. در واقع کلمه Modem نیز برگرفته از حروف ابتدایی همین دو کلمه است. مودم در نقش مدولاتور سیگنال‌های دیجیتال را به سیگنال آنالوگ و در نقش دمدولاتور سیگنال آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می‌کند.

تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال و برعکس توسط مودم

در واقع مودم برای تبادل اطلاعات با دنیای اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد و اطلاعاتی را بین دستگاه دیجیتال(کامپیوتر، موبایل و ...) و شبکه جهانی وب رد و بدل می‌کند. مودم‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه تشریح خواهیم کرد:

مودم خارجی: مودم خارجی دستگاه مستقلی است که با اتصال به سیم تلفن و خرید اشتراک از ISP به اینترنت متصل می‌شود. برای اتصال به مودم می‌توانید از طریق شبکه وایرلس، کابل LAN یا USB اقدام کنید. مودم‌های خانگی از نوع مودم اکسترنال هستند که اینترنت را در اختیار کاربران خانگی قرار می دهند. با استفاده از این مودم‌ها چندین دستگاه می‌توانند از اینترنت استفاده کنند.

مودم داخلی: مودم‌هایی هستند که به صورت یک تراشه ساخته شده و درون دستگاه به کار گذاشته می‌شوند. موبایل‌ها به مودم داخلی مجهزند. زمانی که شما با استفاده از اینترنت سیم کارت خود به اینترنت متصل می‌شوید در واقع از مودم داخلی تلفن همراه استفاده می‌کنید.

مودم یکپارچه: این مودم به صورت یک کارت PCI یا USB در کامپیوتر جای گرفته است. این مودم‌ها تنها به یک کامپیوتر اجازه دسترسی به اینترنت را می‌دهند. در گذشته یکی از مشکلات کیس‌ها این بود که امکان استفاده از اینترنت وایرلس را نداشتند اما با وجود کارت شبکه وایرلس این مشکل برطرف شد.

مودم روتر چیست؟

مودمی که در روتر وجود دارد و به دستگاه‌های متصل به روتر اجازه می‌دهد که به یک شبکه متصل شوند. این نوع طراحی بسیار مورد توجه قرار گرفته است زیرا دیگر نیازی به تهیه دو دستگاه به صورت جداگانه نیست و مودم روتر باعث کاهش هزینه‌های اجرای یک شبکه خواهد شد.

مودم روتر چیست و به چه دستگاهی مودم روتر می گویند؟

روتر چیست؟

روتر(Router) به معنای مسیریاب است و این دستگاه‌ها بسته‌های داده را در شبکه مسیریابی می‌کنند. روترها ترافیک یک شبکه را هدایت می‌کنند و امکان ارسال اطلاعات در سراسر دنیا را به شرط اینکه مکان مورد نظرشان دارای آدرس IP باشد را دارند. این دستگاه‌ها در واقع بهترین مسیر را برای انتقال بسته‌ها در شبکه پیدا می‌کنند. روترها کامپیوترها را در یک شبکه به هم متصل می‌کنند و در خط حمله مخاطرات در یک شبکه هستند. به همین دلیل باید بالاترین سطح امنیتی را برای آنها در نظر بگیریم تا از اطلاعات و سیستم‌های موجود در شبکه در برابر حملات محافظت کنند.

روتر چیست ؟ به چه دستگاهی روتر می گویند؟

انواع روتر

روتر با سیم: روترهای با سیم با استفاده از کابل، مستقیماً به مودم یا شبکه WAN متصل می‌شوند. این مودم‌ها دارای پورت‌هایی هستند که به مودم و در نهایت به اینترنت متصل خواهند شد.

روتر بی سیم: این نوع روتر با توجه به استانداردهای شبکه وایرلس به صورت بی سیم به باقی دستگاه‌ها متصل می‌شود و اطلاعات را مبادله می‌کند.

فرق بین روتر بی سیم و روتر با سیم

چطور روتر داده‌ها را مسیریابی می‌کند؟

مسیریابی عبارت است از توانایی ارسال بسته‌های IP از یک شبکه به سایر شبکه‌هاست. روتر وظیفه اتصال شبکه‌ها و مدیریت ترافیک در شبکه را به عهده دارد. این دستگاه‌ها سریعترین مسیر انتقال داده را در شبکه تعیین می‌کنند و سپس آن را در این مسیر ارسال می‌کنند. برای انتخاب یک مسیر، روتر از معیار "metric value" یا عدد اولویت دار استفاده می‌کند و این اعداد در یک جدول مسیریابی ذخیره می‌شوند. روتر برای انتخاب بین مسیرها،‌ عدد اولویت کمتر را انتخاب می‌کند.

نحوه مسیریابی روتر چگونه است؟

مقایسه مودم و روتر

حال که با مفهوم روتر چیست آشنا شدید به مقایسه این دو دستگاه می‌پردازیم. اگر چه مودم و روتر کارهای متفاوتی انجام می‌دهند اما شباهت‌هایی به لحاظ فیزیکی با هم دارند. از جمله شباهت‌هایی که می‌توان نام برد:

هر دو دستگاه چراغ‌هایی دارند که وضعیت اتصال، روشن بودن و ... را نشان می‌دهد.

هر دو پورت‌های اترنت در قسمت پشتی دارند. اتصال به روتر از طریق همین پورت‌هاست در حالیکه برای اتصال به مودم می‌توان از وای فای نیز استفاده کرد. البته ناگفته نماند امروزه روترهایی با برند میکروتیک در بازار موجود می باشد که تکنولوژی وایرلس را هم پشتیبانی میکند.

مقایسه مودم و روتر

مودم و روتر داده را از یک منبع مبدا به یک مقصد منتقل می‌کنند.

این شباهت‌ها ممکن است برای افرادی که با این دستگاه‌ها آشنایی ندارند مشکلاتی به وجود بیاورد. در ادامه ما تفاوت‌هایی را بیان می‌کنیم که می‌تواند به شناخت بهتر این دستگاه‌ها منجر شود:

تفاوتهای مودم و روتر

مودم‌ها تعداد پورت اترنت کمتری نسبت به روتر دارند. تعداد این پورت‌ها معمولا بین یک تا چهار پورت است.

یک آدرس IP پابلیک برای مودم وجود دارد که از طرف ISP تنظیم میشود که روی کابل تلفن بصورت DSL متصل می شود. بقیه پورت های مودم بصورت سوئیچ عمل کرده و اینترنت را انتقال می دهند. این در حالی است که روتر می تواند به تعداد پورت هایش آدرس آی پی خصوص و پابلیک داشته باشد.

مودم ها از یک شبکه WAN استفاده می‌کنند اما روتر در شبکه محلی LAN هم مورد استفاده قرار میگیرد.

توانایی های روتر در مقایسه با مودم

روتر و ویژگی‌های آن

روترها بهترین مسیر را برای ارسال یک بسته انتخاب می‌کنند بدون اینکه شما را درگیر پیچیدگی‌های شبکه کنند. روترها به فناوری ترجمه آدرس شبکه (NAT) مجهز هستند. این فناوری دستگاه‌های متصل به روتر و پیام‌هایی که ارسال می‌شوند را بررسی می‌کند.

با استفاده از روترها می‌توان فایل‌ها را در یک شبکه به اشتراک گذاشت. برخی از روترها پورت USB دارند و می‌توانید درایورهای ذخیره سازی خارجی را به آنها متصل کنید. سایر دستگاه‌ها قادرند که از اطلاعات این دستگاه استفاده و آن را کپی کنند. این مسئله به خصوص زمانی که به اطلاعات در محیط بیرون و خارج از شبکه نیاز دارید، بسیار مفید است.

ویژگی های روتر را بشناسید

بعضی از روترهای وایرلس قابلیت پشتیبانی از شبکه میهمان هم دارند. این مودم‌ها دسترسی به شبکه خانگی را محدود می‌کنند و بازدیدکنندگان نمی‌توانند بدون اجازه شما به اطلاعات شبکه خانگی‌تان دسترسی داشته باشند.

مودم دستگاهی عمومی‌تر نسبت به روتر است و در اغلب خانه‌ها وجود دارد اما از روتر معمولاً در محیط‌های کاری برای اتصال چند کامپیوتر و مدیریت ترافیک آنها استفاده می‌شود. ترکیب مودم و روتر با نام مودم روتر که هم کار مسیریابی و هم کار اتصال به اینترنت را انجام می‌دهد نیز وجود دارد که توانسته میزان هزینه‌ در یک شبکه را کاهش دهد.

ویدیوی انیمیشنی تفاوت بین روتر و مودم


logo-samandehi

با ما همراه باشید

  • email
  • linkedin
  • instagram
  • telegram
عضویت در خبرنامه تعمیرپی سی