هاب و سوئیچ | تفاوت هاب و سوئیچ | هاب بهتره یا سوئیچ؟

هاب و سوئیچ | تفاوت هاب و سوئیچ | هاب بهتره یا سوئیچ؟
0.0/5 امتیاز از 0 رای

دستگاه های روتر، هاب و سوئیچ هر سه برای شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. اما هر سه این سخت افزار ها تفاوت و خصوصیات متفاوتی دارند. شناخت این موارد برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند ضروری است. اگر شما نیز نیاز به اطلاعات مفید و ساده در رابطه تجهیزات شبکه دارید با ما همراه باشید.

 تفاوت بین هاب و سوئیچ در چیست؟

هاب چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

هاب یکی از تجهیزات سخت افزاری برای اتصال کامپیوترها در شبکه است. این وسیله در شبکه های محلی مورد استفاده قرار میگیرد، تمامی اتصالاتی که به هاب فرستاده میشود بین تمامی دستگاه ها به اشتراک گذاشته می شود. بطور خلاصه بگوییم، هر بسته ای که در شبکه به یک آدرس مشخص فرستاده می شود، هاب آن را به همه ارسال می کند و مقصدی که منتظر آن است دریافت می کند. به این دلیل هست که هاب هوشمند نیست.

هاب توانایی شناسایی کامپیوتر ها را ندارد و به همین دلیل بدون هیچ پیش فرضی اطلاعات دریافتی از یک کامپیوتر را به تمامی کامپیوتر های موجود در شبکه ارسال می کند. هاب ها هر بسته ای که از یک ایستگاه کاری به یک مقصد مشخص می خواهد ارسال شود را به همه کامپیوترها ارسال می کنند. هاب ها در لایه 1 استاندارد OSI کار می کنند. یک مدیر شبکه کامپیوتری میداند، کجا از هاب استفاده کند و از سوئیچ در چه شبکه ای استفاده کند. ناگفته نماند امروزه به سوئیچ های قابل مدیریت سوئیچ گفته می شود و به سوئیچ هایی که در لایه 2 کار می کنند هاب سوئیچ گفته می شود.

نحوه ارسال ترافیک در هاب و سوئیچ چگونه است؟

کاربرد دستگاه هاب با پیشرفت تکنولوژی بسیار محدود شده و جای خود را به سوئیچ ها داده است.

سوئیچ و انواع آن

سوئیچ ها وسیله ای برای ایجاد یک شبکه محلی میان چندین سیستم به شمار می روند. سوئیچ شبکه را به گونه ای ایجاد میکند که در آن انتخاب کامپیوتر مقصد برای ارسال داده امکان پذیر باشد.

این اتصال میان سیستم ها به وسیله آدرس یا شناساگری به نام مک آدرس امکان پذیر است. با نصب سوئیچ میان چندین رایانه گزینه ای به نام Switch table ایجاد می گردد. به وسیله آن هر سیستم امکان انتخاب رایانه مقصد و ارسال اطلاعات به آن را خواهد داشت.

تشکیل switch table در سوئیچ باعث تفاوت این دستگاه با هاب شده است

مهم ترین کاربرد سوئیچ ایجاد یک شبکه محلی است. که شاید این وظیفه همان برتری سوئیچ نسبت به هاب نیز باشد. سوئیچ ها در لایه 2 استاندارد OSI کار می کنند.

سوئیچ ها به دو دسته تقسیم می شوند.

1. سوئیچ مدیریت شده

2. سوئیچ مدیریت نشده

سوئیچ مدیریت شده به شما این امکان را می دهد تا حجم اینترنت و میزان ترافیک را اولویت بندی کنید. بدینوسیله در برخی نرم افزار یا اپلیکیشن ها پاسخ بهتری دریافت می کنید. اما در سوئیچ مدیریت نشده بدون هیچ گونه تنظیمات و پیش فرض، سیستم ها متصل می گردند. سوئیچ های سیسکو از جمله سوئیچ های قابل مدیریت هستند.

نمونه ای از سوئیچ قابل مدیریت

در سوئیچ و هاب تفاوت های دیگری به جز تفاوت در اتصال و شناسایی سیستم نیز وجود دارد. در ادامه به آن می پردازیم.

همه چیز درباره هاب سوئیچ

حال که در رابطه با هاب و سوئیچ اطلاعات دارید نیاز است که بدانید بعد از گذشت زمان و جایگزین شدن سوئیچ ها به جای دستگاه های هاب با واژه جدیدی به نام هاب سوئیچ ها بر می خوریم. این سخت افزار همان سوئیچ های غیر مدیریتی اند.

سوئیچ های غیر مدیریتی یکی از پرکاربردترین انواع سوئیچ ها هستند. تمامی دستگاه های ارتباطی فقط با اتصال به هاب سوئیچ می توانند از شبکه ایجاد شده استفاده نمایند و به دیگر دستگاه ها متصل شوند.

سوئیچ های مخصوص کابل های فیبر نوری

این دستگاه پس از اتصال و نصب شروع به کار می کند که در اصطلاح Plug and Play نام دارد. به وسیله هاب سوئیچ ها می توان دستگاه های اترنت را نیز به آسانی به یکدیگر متصل کرد.

به عنوان مثال شما می توانید به وسیله هاب سوئیچ، کامپیوتر شخصی و پرینتر خود را به یکدیگر متصل نماید.

هاب سوئیچ ها یا همان سوئیچ های غیر مدیریتی این امکان را به شما می دهند که دستگاه های اترنت خود را بسیار سریع و به صورت اتوماتیک به دیگر وسایل تحت اینترنت خود متصل نمایید.

تفاوت بارز میان سوئیچ های مدیریتی و سوئیچ های غیر مدیریتی توانایی اولویت دهی به ترافیک ها و امکان کانفیگ کردن سوئیچ هاست.

در هاب ارتباط در لایه 1 صورت میگیرد

هاب و سوئیچ چه تفاوتی با هم دارند؟

حال اگر به این نتیجه رسیده باشید که هاب و سوئیچ هر دو قطعه ای سخت افزاری برای ایجاد شبکه میان چندین سیستم باشد، باید بدانید که این دو دستگاه تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند به آن می پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هاب و سوئیچ تا انتها با ما همراه باشید.

در هاب به دلیل عدم توانایی در شناسایی سیستم ها و اشتراک گذاشتن تمامی داده میان آنها حجم ترافیک بالایی در جریان خواهد بود. به همین دلیل سرعت پایین تری نیز وجود خواهد داشت.

در سوئیچ ها امکان انتخاب مقصد وجود دارد و اطلاعات به صورت منتخب به مقصد ارسال می گردد. همچنین در سوئیچ ها به دلیل جمع آوری اطلاعات دستگاه های متصل به سوئیچ این امکان وجود دارد تا ترافیک خروجی را مدیریت کند و مانع از ایجاد مشکل گردد. هاب ها به طور معمول برای اتصال در شبکه های کوچک و کم ترافیک مناسب هستند. سوئیچ ها برای شبکه های بزرگ با ترافیک های سنگین و بیشتر مناسب تر است.

نمونه ای سوئیچ تی پی لینک

لازم به ذکر است که سوئیچ ها به دلیل کارایی بالا و استقبال بیشتر و همچنین عملکرد بسیار قوی تر در مقایسه با هاب در هنگام ارسال داده، از قیمت بالاتری نیز در بازار برخوردار است.

می توان گفت با توجه به کارایی و عملکرد سوئیچ ها و هاب ها، سوئیچ گزینه ای بسیار مناسب تر و امن تر برای استفاده شخصی و یا حتی در محل کار است.


logo-samandehi

با ما همراه باشید

  • email
  • linkedin
  • instagram
  • telegram
عضویت در خبرنامه تعمیرپی سی