ARP چیست ؟ (متن+ویدیو)

ARP چیست ؟ (متن+ویدیو)
0.0/5 امتیاز از 0 رای

ARP که مخفف (Address Resolution Protocol) یا پروتکل تفکیک آدرس، نوعی پروتکل لایه شبکه TCP/IP است که مسئولیت تبدیل آدرس‌های IP به آدرس‌های MAC را بر عهده دارد.

مک آدرس یک آدرس فیزیکی منحصر به فرد است که به هر کارت شبکه اختصاص داده می شود. سیستم های یک شبکه برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیاز به بدست آوردن مک آدرس دارند و این عملاً وظیفه پروتوکل ARP می باشد.

arp چیست

 

ARP با یک مثال

کامپیوتر A قصد تبادل اطلاعات با کامپیوتر B را دارد. در حالی که کامپیوتر A از IP کامپیوتر مورد نظر اطلاع دارد برای مکان یابی آن نیاز به مک آدرس کامپیوتر B دارد. حالا که IP برای پیدا کردن سیستم مورد نظر استفاده می شود مک آدرس آن چیزی است که دستگاه واقعی را پیدا می کند. در مرحله اول سیستم A از ARP cache خود استفاده می کند که شامل لیستی از MAC ها است که قبلاً با آنها تبادل اطلاعات داشته است. (با استفاده از دستور arp –a در command prompt امکان مشاهده جدول مورد نظر می باشد و درصورت خالی بودن جدول آن را مشاهده خواهید نمود). در این مرحله اگر موفق به پیدا کردن سیستم مورد نظر نشد اقدام به ارسال یک پیام در داخل شبکه به تمام سیستم ها می کند و IP سیستم B را جستجو می کند. در مرحله بعد که موفق به مکان یابی شد سیستم B، مک آدرس خود را به سیستم A ارسال می نماید و با تکمیل شدن آدرس های مورد نیاز دو سیستم شروع به ارسال اطلاعات می کنند. همچنین کامپیوتر A اطلاعات دریافتی را در جدول ARP خود ذخیره می کند. اکنون با استفاده از دستور قبل می توانید مشاهده کنید که آدرس های سیستم جدید در جدول نظر ذخیره شده اند و این روند کارایی شبکه را افزایش می دهد. با استفاده از آدرس های پیدا شده دفعه بعد نیازی به ارسال پیام گروهی نیست و فقط به جدول cache خود مراجعه می کند.

arp چیست

 

تنظیم جدول ARP

اساساً جدول ARP به دو صورت اتوماتیک و دستی کامل می شود. برای مثال دستگاه برای دریافت آدرس اتوماتیک یک پیام گروهی ارسال می کند و با توجه به اینکه این جدول پر میشود برای جلوگیری از پر شدن اطلاعات که شامل آی پی و مک آدرس هست، به صورت دوره ای اقدام به پاک کردن آنهایی که مورد استفاده قرار نمی گیرند می کند. روش استاتیک به صورتی است که شخص با داشتن آی پی و مک آنها را وارد جدول ARP می کند. این مورد را با استفاده از دستور arp –s در command prompt و وارد کردن اطلاعات مورد نیاز در جدول مربوطه انجام دهید و برای همیشه در جدول ARP ذخیره نمایید. در این مرحله با استفاده از دستور arp –s و وارد کردن MAC و IP این جدول را میتوان به صورت دستی پر کرد و اکنون اگر ARP Cache مجدد چک شود مشاهده خواهید کرد که اطلاعات جدید به صورت دائم ذخیره شده است. زمانی که دو سیستم به صورت مداوم در شبکه تبادل اطلاعات می کنند این روش جهت جلوگیری از ارسال پیام های گروهی و پایین آوردن ترافیک شبکه مفید می باشد.

arp چیست

 

در آخر شما را به دیدن یک ویدیو آموزشی بصورت انیمیشن در این زمینه دعوت میکنم.

ARP چیست؟ با کیفیت FULL HD حجم 33 مگابایت زمان 04:41

 

در صورتی که این آموزش مشکل شما را برطرف کرده با مبالغ ناچیز از ما حمایت کنید تا با آموزش های پیشرفته تری در خدمت شما باشیم

حمایت مالی 5000 تومانی

حمایت مالی 10000 تومانی

پرداخت با مبلغ دلخواه

 


logo-samandehi

با ما همراه باشید

  • email
  • linkedin
  • instagram
  • telegram
عضویت در خبرنامه تعمیرپی سی