منظور از زبان برنامه نویسی asp.net چیست؟

منظور از زبان برنامه نویسی asp.net چیست؟
5.0/5 امتیاز از 1 رای

زبان برنامه نویسی asp.net، یک زبان open-source می باشد و یک برنامه وب تحت منبع سرور است که برای توسعه وب ایجاد شده است تا صفحات وب پویا ایجاد شده توسط شرکت مایکروسافت را ایجاد کند تا به برنامه نویسان اجازه دهد تا وب سایت ها، برنامه ها و خدمات پویا بسازند. زبان asp.net برای اولین بار در ژانویه سال 2002 میلادی با ورژن 1.0 از .Net Framework منتشر شد و جانشین فناوری Active Server Pages مایکروسافت است. زبان برنامه نویسی asp.net بر روی Common Language Runtime (CLR) ساخته شده است و به برنامه نویسان این امکان را می دهد کد asp.net را با استفاده از هر زبان .NET پشتیبانی کنند. فریمورک asp.net به مولفه های asp.net اجازه می دهد تا پیام های SOAP را پردازش کنند. جانشین asp.net هسته asp.net می باشد که این پیاده سازی مجدد از asp.net به عنوان یک فریمورک وب مدولار (Modular) همراه با فریمورک های دیگر مانند فریمورک Entity می باشد که این فریمورک جدید از سیستم عامل متن باز .NET Compiler Platform (codename "Roslyn") استفاده می کند. ASP.NET MVC، ASP.NET Web و صفحات وب ASP.NET (یک پلتفرم قابل استفاده فقط در Razor pages) در یک MVC یکپارچه ادغام شده اند.

 

زبان asp.net

زبان برنامه نویسی asp.net

زبان برنامه نویسی asp.net، یک زبان برنامه نویسی حرفه ای برای طراحی سایت می باشد که برنامه نویسان با یادگیری زبان asp.net می توانند برای ایجاد وب سایت ها، برنامه های وب پویا، سرویس های وب پویا و سرویس های Web XML از زبان برنامه نویسی asp.net استفاده کنند. اما قبل از یادگیری زبان برنامه نویسی asp.net بهتر است به عنوان پیش نیاز زبان asp.net یکی از زبان های برنامه نویسی سی شارپ یا VB.net را فرا گرفت و دلیل یادگیری این است که برنامه نویس برای برنامه هایی که در سمت سرور با استفاده از زبان برنامه نویسی asp.net می نویسد از این زبان ها استفاده کند. منظور از کارهای سمت سرور، ارتباط با بانک اطلاعاتی، خواندن و نوشتن فایل ها، ارسال ایمیل و غیره در زبان برنامه نویسی asp.net توسط سی شارپ و vb.net انجام می شود. اما لازم است بدانید که asp.net یک زبان برنامه نویسی نمی باشد بلکه همان تکنولوژی Microsoft برای تولید application های تحت وب می باشد که در اصل برنامه نویس از زبان های سی شارپ یا VB.net برای برنامه نویسی استفاده می کند. همچنین برای نوشتن برنامه ای در سمت client برنامه نویس باید با زبان های JavaScript، css و HTML آشنایی داشته باشد تا بتواند سایت های خوبی را طراحی کند.

 

زبان برنامه نویسی asp.net

زبان برنامه نویسی asp.net

 

مدل های زبان برنامه نویسی asp.net

زبان برنامه نویسی asp.net از مدل های برنامه نویسی، برای ساخت برنامه های وب پشتیبانی می کند که به شرح زیر می باشد:

ASP.NET Web Forms: یک فریمورک برای ساختن صفحات ماژولار از اجزا که با رویدادهای UI در سمت سرور پردازش می شود.

ASP.NET MVC: امکان ایجاد صفحات وب را با استفاده از پلتفرم طراحی model–view–controller فراهم می کند.

صفحات وب ASP.NET: یک ساختار ساده برای اضافه کردن کد پویا و دسترسی به داده ها به طور مستقیم در نشانه گذاری HTML

ASP.NET Web API: یک فریمورک برای ساختن API های وب در بالای فریمورک .NET

ASP.NET Web Hooks: پلتفرم Web hook را برای عضویت و انتشار رویدادها از طریق HTTP پیاده سازی می کند.

SignalR: یک فریمورک ارتباطات در زمان واقعی (real-time) برای ارتباطات دو جهته بین مشتری و سرور

 

سایر برنامه های افزودنی زبان برنامه نویسی asp.net شامل موارد زیر می باشد:

ASP.NET Handler: مولفه هایی هستند که رابط System.Web.IHttpHandler را پیاده سازی می کنند و برخلاف صفحات ASP.NET، آنها هیچ فایلی برای نشانه گذاری HTML، هیچ رویدادی و پشتیبانی دیگری ندارند. همه آنها یک فایل کد هستند (با هر زبان سازگار با .NET نوشته شده است) که برخی از داده ها را برای پاسخ به سرور HTTP می نویسد. گیرنده های HTTP شبیه به برنامه های افزودنی ISAPI هستند.

ASP.NET AJAX: یک برنامه افزودنی با هر دو طرف کلاینت و همچنین مولفه های سمت راست برای نوشتن صفحات ASP.NET که عملکرد Ajax را شامل می شود.

ASP.NET Dynamic Data: یک افزونه scaffolding برای ایجاد برنامه های وب محور داده است.

 

زبان برنامه نویسی asp.net

زبان برنامه نویسی asp.net

 

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی asp.net

 

از جمله ویژگی های زبان asp.net عبارتند از:

• صفحات وب طراحی شده با زبان برنامه نویسی asp.net کامپایل می شوند و این ویژگی باعث می شوند که صفحات asp.net بسیار با سرعت اجرا شوند. 

• صفحات وب طراحی شده با زبان برنامه نویسی asp.net با ابزارهای تحت سرور ایجاد می شوند. در واقع با ابزارهای قرار گرفته شده در asp.net می توان صفحات پیچیده وب را به راحتی طراحی کرد.

• مجموعه asp.net جزیی از بدنه .NET می باشد که برای استفاده از زبان برنامه نویسی asp.net، بیش از 4500 کلاس وجود دارد که این کلاس ها تقریبا هر نیازی از برنامه نویسان را برآورده می کند.

 

ابزارهای موجود در زبان برنامه نویسی asp.net

چهار دسته از ابزارهای موجود در زبان برنامه نویسی asp.net به شرح زیر می باشد:

• ابزارهای اصلی از قبیل List Box، Radio Button، Text Box و Button

• ابزارهای اعتباری جهت اطمینان از وارد کردن اطلاعات ورودی فرم ها و تایید صحت آنها

• ابزارهای داده ای جهت ارتباط برقرار کردن با بانک اطلاعاتی و دستکاری داده ها

• ابزارهای پیشرفته برای نمایش عناصر پیچیده در UI از قبیل تقویم و آگهی های تبلیغاتی

 

زبان برنامه نویسی asp.net

زبان برنامه نویسی asp.net

 

 

در انتها لازم است بدانید که در حال حاضر زبان برنامه نویسی asp.net منسوخ شده است و جای آن زبان اسکریپ نویسی asp.net آمده است. همان طور که قبلا اشاره شد asp.net یک زبان برنامه نویسی نمی باشد بلکه یک فناوری برنامه نویسی وب استفاده از .NET می باشد که برنامه نویس با استفاده از زبان های #C و یا #F می تواند برنامه خود را بنویسد. لازم به ذکر است که اکثر شرکت ها و سازمان های بزرگ جهت تولید نرم افزارهای تحت web خود از زبان برنامه نویسی asp.net استفاده می نمایند. محیط زبان برنامه نویسی asp.net بسیار شبیه به نرم افزار Microsoft Visual Studio می باشد.

 

 

در صورتی که این آموزش مشکل شما را برطرف کرده با مبالغ ناچیز از ما حمایت کنید تا با آموزش های پیشرفته تری در خدمت شما باشیم

حمایت مالی 5000 تومانی

حمایت مالی 10000 تومانی

پرداخت با مبلغ دلخواه

 

logo-samandehi

با ما همراه باشید

  • email
  • linkedin
  • instagram
  • telegram
عضویت در خبرنامه تعمیرپی سی