منظور از طراحی ui چیست؟

منظور از طراحی ui چیست؟
5.0/5 امتیاز از 3 رای

هدف از طراحی ui یا همان (User Interface) ایجاد طراح هایی می باشد که کاربران بتوانند به صورت لذت بخش و آسان از نرم افزار یا دستگاه های رایانه ای استفاده کنند. طراحی ui معمولا به رابط های گرافیکی کاربر (GUI) اشاره می کند و شامل موارد دیگری از قبیل موارد کنترل شده صوتی نیز می باشد.

در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که منظور از طراحی ui و ux چیست؟، طراحی ui & ux، دو نوع از اصطلاحات متداول و اشتباه در طراحی وب و برنامه ها می باشند ولی قابل درک هستند. آنها معمولاً در یک اصطلاح طراحی ui & ux استفاده می شوند و تمام موارد را توصیف می کنند. حال منظور از طراحی ui سایت و یا طراحی ui اپلیکیشن، رابط کاربری است که فرآیند ایجاد رابط ها برای نرم افزار یا دستگاه های کامپیوتری با تمرکز بر ظاهر یا سبک می باشد. هدف از طراحی ui یا (User Interface)، ایجاد طرح هایی می باشد که کاربران بتوانند به صورت لذت بخش و آسان از نرم افزار یا دستگاه های رایانه ای استفاده کنند. طراحی ui معمولاً به رابط های گرافیکی کاربر (GUI) اشاره می کند و شامل موارد دیگری از قبیل موارد کنترل شده صوتی نیز می باشد.

به طور کلی می توان می گفت که طراحی ui سایت یا مهندسی رابط کاربری، طراحی رابط های کاربر برای ماشین ها و نرم افزارها، مانند رایانه ها، لوازم خانگی، دستگاه های تلفن همراه و سایر وسایل الکترونیکی با تمرکز بر حداکثر استفاده و تجربه کاربر یا همان ux می باشد. هدف از طراحی رابط کاربری این است که تعامل کاربر از نظر دسترسی به اهداف کاربر (طراحی کاربر محور) تا حد امکان ساده و کارآمد انجام شود.

طراحی ui و ux چیست

طراحی ui

 

طراحی ui بدون توجه به موارد ضروری برای انجام پروژه ها مناسب می باشد. طراحی گرافیکی و تایپوگرافی بر روی قابلیت استفاده آن تأثیر می گذارد که کاربر چگونه تعامل خاصی را انجام می دهد و جذابیت و زیبایی به طرح می بخشد. فرآیند طراحی باید عملکرد فنی و عناصر بصری (به عنوان مثال، مدل ذهنی) را متعادل کند تا سیستمی ایجاد شود که نه تنها عملیاتی بلکه قابل استفاده و سازگار با تغییر نیازهای کاربر باشد. تمام این پروژه ها شامل بسیاری از همان تعامل های اساسی انسانی هستند اما همچنین به مهارت ها و دانش های منحصر به فردی نیز نیاز دارند. در نتیجه، طراحان تمایل دارند که در انواع خاصی از پروژه ها تخصص داشته و مهارت های متمرکز بر تخصص خود را داشته باشند، خواه از طراحی نرم افزاری، تحقیق کاربر، طراحی وب یا طراحی صنعتی باشد.

UX کوتاه شده عبارات user experience به معنای تجربه کاربر می باشد. تجربه کاربر از برنامه با چگونگی تعامل آنها با آن تعیین می شود. تفاوت بین طراحی ui و طراحی ux چیست؟ طراحان ux وظیفه دارند تصمیم بگیرند که رابط کاربری چگونه به نظر می رسد، طراحان ux وظیفه تعیین نحوه عملکرد رابط کاربری را بر عهده دارند. در واقع طراحان ux ساختار رابط و عملکرد را تعیین می کنند. نحوه سازماندهی آن و نحوه ارتباط همه قسمتها با یکدیگر. به طور خلاصه، آنها چگونگی عملکرد رابط را طراحی می کنند که اگر به خوبی کار کند و احساس یکپارچه سازی داشته باشد، کاربر تجربه خوبی خواهد داشت.

طراحی ui و ux چیست

طراحی ui

 

تفاوت های اصلی بین طراحی ui و طراحی ux چیست؟

طراحی ui بدون طراحی ux مانند نقاشی روی بوم بدون فکر می باشد. در حالی که ux بدون طراحی ui مانند قالب مجسمه ای می باشد که فقط اسکلت آن ساخته شده و هیچ ظاهر زیبایی ندارد. تجربه عالی یک محصول با ux و به دنبال آن طراحی ui شروع می شود که هر دو برای موفقیت محصول ضروری هستند. برای درک بهتر می توان گفت که ui مانند زین است ولی ux احساسی می باشد که شما در سوار شدن اسب دارید. طراحی ux همه چیز در مورد احساس کلی تجربه می باشد در حالی که طراحی ui همه چگونگی ظاهر و عملکرد واسط های محصول است.

لازم به ذکر است که یک طراح ux تمام مسیرهای کاربر را برای حل یک مشکل خاص در نظر می گیرد. مثلاً کاربران چه اقداماتی انجام می دهند؟ چه وظایفی برای انجام آنها لازم است؟ بخش عمده ای از کارشان بر این است که دریابند چه نوع مشکلاتی ممکن است برای کاربران پیش آید و اینکه چگونه یک محصول خاص می تواند آنها را حل کند. آنها تحقیقات گسترده کاربر را انجام می دهند تا دریابند که کاربران چه هدفی دارند و نیازهای آنها در رابطه با یک محصول خاص چیست. سپس آنها با در نظر گرفتن مواردی مانند معماری اطلاعات، مسیر کاربر را از طریق یک محصول ترسیم می کنند. نحوه سازماندهی و برچسب گذاری محتوا در یک محصول و چه نوع ویژگی هایی ممکن است کاربر به آن نیاز داشته باشد. در نهایت طراحان قاب هایی را ایجاد می کنند که طرح های پوسته را برای این محصول تنظیم می کنند.

طراحی ui و ux چیست

طراحی ui

طراح ui تمام جنبه های بصری مسیر کاربر را در نظر می گیرد، از جمله تمام صفحه های شخصی و مکان های لمسی که استفاده کننده ممکن است با آن مواجه شود. فرض کنید که یک دکمه را بزنید و به صفحه ای بروید یا از طریق یک گالری تصویر را باز کنید. در حالی که طراح ux مسیر را ترسیم می کند و طراح ui بر روی تمام جزئیاتی که این مسیر را ممکن می سازد متمرکز می شود. این به این معنا نیست که همه چیز طراحی ui در مورد ظاهر می باشد، در واقع طراحی ui تأثیر زیادی در دسترسی یا فراگیر بودن یک محصول دارد. آنها سوالاتی از قبیل "چگونه می توان از ترکیب های مختلف رنگ برای ایجاد کنتراست و تقویت خوانایی استفاده کرد؟". به طور خلاصه تفاوت های اصلی بین طراحی ui و طراحی ux به شرح زیر می باشد:

1. طراحی ux در مورد شناسایی و حل مشکلات استفاده کنندگان می باشد در حالی که طراحی ui در مورد ایجاد رابط های تعاملی بصری، زیبایی شناختی و لذت بخشی است.

2. طراحی ux معمولاً برای اولین بار در فرآیند توسعه محصول استفاده شده و پس از آن ui قرار می گیرد. طراح ux مسیر کاربر را ترسیم می کند در حالی که طراح ui مسیر ترسیم شده را را با عناصر بصری و تعاملی پر می کند.

3. طراحی ux می تواند برای هر نوع محصول، خدمات یا تجربه اعمال شود ولی طراحی ui مخصوص توسعه محصولات و تجربیات دیجیتال می باشد.

طراحی ui و ux چیست

 

امید است که این مقاله در مورد طراحی ui و طراحی ux برای شما خوانندگان گرامی مفید واقع شود. محافظان دیتا و مه ویژن با همکاری همدیگر در زمینه طراحی ui و ux فعالیت دارند. اگر شما برای انجام پروژه های خود به طراحی ui و ux نیاز دارید میتوانید از طریق فرم تماس و ایمیل درخواست خود را برای ما ارسال کنید. تعدادی از سایت های طراحی شده در زمینه های مختلف را در ادامه میتوانید مشاهده کنید.

 

سایت انجمن کاتالیست ایران

سایت شرکت آترین فرازان آوین

سایت تعمیر پی سی

سایت مه ویژن

 

logo-samandehi

با ما همراه باشید

  • email
  • linkedin
  • instagram
  • telegram
عضویت در خبرنامه تعمیرپی سی